nedeľa 3. januára 2016

Knihy prečítané za december (...knižná vykecávačka...)

Ahojte knihomoli,

dúfam, že už ste sa prebrali zo silvestrovskej opice a ste plní elánu vyraziť zajtra späť do práce :-P Ja síce už prebratá som, ale do roboty sa neteším, preto si posledné voľné chvíle vyhradím napríklad na bilancovanie môjho knižného decembra. Behom posledného mesiaca v roku som prečítala celkovo tri knihy a jednu nedočítala resp. odložila na neurčito (Talisman od Stephena Kinga)

Juraj Červenák - Mŕtvy na Pekelnom vrchu


K Jurajovi Červenákovi som sa dostala ako slepé kura k zrnu (rozumej ani pán boh nevie ako). Jediné, čo som o tejto knihe vedela bolo, že je to historická detektívka a že je prvou časťou série. A tak som si v jeden príjemný predvianočný podvečer spomínaný román otvorila a zatvorila som ju až neskoro v noci. Na poslednej strane. A na druhý deň ráno mi nevadili ani dlhééé rady v kníhkupectve lebo som nutne potrebovala pokračovanie :-) Príbeh sa odohráva v Uhorsku v období protiosmanských bojov. Kapitán Joachim Stein je vojnový mrzák, ktorý však okrem meča vie aj pohnúť rozumom. Napriek svojmu zranieniu je ďalej odhodlaný brániť ríšu proti nepriateľovi, no jeho nadriadení majú pre neho inú úlohu - vypátrať zradcu, ktorý má pomáhať Turkom dostať sa až do samotného srdca Štiavnice. Pomáhať mu pri tom má nielen kaprál Jaroš, ktorý svojími nepríliš humánnymi metódami vypočúvania donúti spievať každého vtáčika, ale aj notár Barbarič, ktorý to viac než s mečom vie so ženami a pijatikou. Ak máte radi knihy, pri ktorých autor nenudí, a nie ste odporca historických kníh, táto séria by sa mohla stať aj vašou srdcovkou.


Juraj Červenák - Krv prvorodených


Už spomínané druhé pokračovanie. K nemu som zasadla poobede po návrate z kníhkupectva a dočítala som ju večer :-) Čo je super, pretože ak ma niečo dokáže sklamať, tak sú to nepodarené pokračovania vynikajúcich prvých častí. Trojica hlavných hrdinov sa v tejto knihe presúva do Prahy, ktorá za vlády Rudolfa II. nebola rozhodne takou príjemnou dovolenkovou destináciou ako dnes. Náboženské konflikty, politické intrigy, rôzni nebezpeční kriminálnici. Navyše - tajomný páchateľ začal unášať a vraždiť prvoredené detí významných pražských katolíkov. Stav, v akom sa ich telá našli svedčia o rituálnych vraždách a stopy vedú do židovského geta. Ovšem..nič nie je také ako na prvý krát vyzerá. Táto kniha spravila z Juraja Červenáka jedného z mojich obľúbených spisovateľov (rozumej zaslúži si vlastnú poličku u mňa v knižnici) a Jaroša, Barbariča (a áno aj frfloša a suchára Steina) vystrelila medzi mojich obľúbených knižných hridinov. A práve som si našla dôvod tešiť sa zajtra do práce - cez obednú pauzu si pôjdem kúpiť tretiu časť :-)


Stephanie Meyer - Hostiteľ


Neuveriteľných 8 rokov po prečítaní Twilligt série som sa dostala k Hostiteľovi (prosím o potlesk). Neodrádzala ma hrúbka knihy (na hrubé bichle mám predsa úchylku) ale to, že recenzie z môjho okolia neboli príliš oslavné. Nuž ale som si povedala, že nie som jeden z tých hamižných knihomoľov, ktorý kupujú mesačne 20 kníh na ktoré sa im práši v poličke a namiesto objednvania ďalších prečítam to čo je doma. Keďže túto knihu čítali už asi všetci na svete okrem mňa nebudem písať obsah, iba svoje postrehy. Takto - zo začiatku som mala chaos a kniha sa čítala skutočne ťažko. No keď som sa prelúskala prvou cca tretinou začalo to mať spád, hlavu, pätu, zápletku a všetko čo kniha zaradená do príjemného a oddychového čítania potrebuje. Ok. Možno by som ju skrátila (obzvlášť v závere), no nebola som z nej zďaleka tak sklamaná, ako mnohí fanúšikovia Twillight ságy. Bolo to pekné, milé, a vrámci YA dokonca jedno z toho lepšieho, čo sa mi dostalo pod ruku.

A čo ste v decembri prečítali vy? Alebo - čo si myslíte o kníhách spomínaných v článku? Dajte mi vedieť :-)

3 komentáre:

 1. Ty počuj Peťul, ja toho Baričáka snáď skúsim. Od neho som mala raz jeho fantasy a to bolo teda dosť nehcutné, opisoval obradné osemeňovanie ženy snáď šiestimi mníchmi, no s nechuťou som to odložila. Ale túto detektívku by som si aj prečítala... budem o tom silne uvažovať :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. uvazuj uvazuj...ja viem ze pise aj fantasy ale to mi ako zaner velmi nehovori, ale tieto detektivky su ako ty vravis - eno nuno :-) inak baricak je ten co pise ze mame zit v sulade s vesmirom :-)

   Odstrániť
  2. Červenáka si budem doživotne pliesť s Baričákom!! :)))

   Odstrániť